Marc Bijl door Ditteke Mensink (bekijk de video hier)
Ken je het project Hollandse Meesters van de 21e eeuw? Ondanks de wat zotte naam is het geen stoffige Teleac reeks, maar een serie heerlijke videopareltjes van elk 10 minuten. Kunstenaarsportretten gemaakt door gelauwerde filmmakers en editors. De eerste reeks van 20 films werd gepresenteerd in 2010 en was te zien bij Cultura en bij de regionale omroepen – en in de door Rob Vrijen ontworpen mobiele mini-bioscoopjes in veel musea.
Het plan is om in totaal 100 kunstenaars te portretteren, als een soort spannende momentopname van de staat van de Nederlandse kunst anno nu. Wat is de inzet? “Het project moet uitgroeien tot een omvangrijke serie waarin een generatie belangrijke kunstenaars wordt vastgelegd. Waar het om gaat is dat mensen over honderd jaar deze films nog kunnen raadplegen, als een historisch document.”
Hans Aarsman door Robert Oey (bekijk de video hier)
Een commissie bestaande uit kunstkenners Martijn Sanders, Hans den Hartog Jager en Judith Cahen heeft in 2010 een lijst met te filmen kunstenaars samengesteld, op basis van voorstellen van een hele rits beeldende kunstinstellingen door het hele land. Het project wordt ruimhartig ondersteund door het Fonds voor beeldende kunsten, vormgeving en bouwkunst (tegenwoordig Mondriaan Fonds) en het Mediafonds.
Philip Akkerman door Hans Hylkema (bekijk de video hier)
Het project Hollandse Meesters is een super-initiatief van Michiel van Nieuwkerk en Ineke Hilhorst. Wat een goed idee om heel verschillende filmmakers los te laten op deze vooraanstaande kunstenaars. Het resultaat is per film verschillend en vaak erg aanstekelijk. Een voorbeeld: Pieter Verhoeff maakte een kalme uitgesponnen beeldende film met weinig tekst van Teun Hocks aan het werk in zijn studio. Zijn film van Erik van Lieshout is totaal anders. Van Lieshout is niet te stuiten en in de springerige montage richt hij – als controle-freak – regelmatig het woord aan de regisseur.
David Bade door Hans Hylkema (bekijk de video hier)
Al met al bieden de video’s een heel bijzondere toegang tot het afgesloten domein van de kunstenaar. Het atelier als intieme werkvloer ontsloten. Komende week gaan in het Stedelijk in Amsterdam een nieuwe reeks van 20 films in premiere. We zijn erg benieuwd.
Tjebbe Beekman door Ditteke Mensink (bekijk de video hier - helaas matige beeldkwaliteit)
Een dikke min van het hele project moeten we hier helaas ook even benoemen. In de oorspronkelijke plannen stond dit voornemen:
“De portretten zullen beschikbaar zijn voor uitzending op de regionale omroep en bij exposities in musea. Daarnaast blijven de portretten permanent beschikbaar op een website, waarmee een maximale toegankelijkheid gegarandeerd is.”
Het is een vreemde zaak dat die site met online beschikbaarheid (liefst ook te embedden) er niet is gekomen. De kracht van dit hele project zat hem nu juist in de laagdrempelige verspreiding en de toegankelijkheid. Dat de video’s online een eigen leven zouden kunnen gaan leiden, via Facebook en blogs, en zo een nieuw publiek zouden kunnen bereiken. Nu moet je de films maar net weten te vinden op de site van welgeteld 1 lokale omroep, en dan – hoe lang staan ze daar nog? Ook de kunstenaars zelf kunnen de films niet eens op hun site vertonen.
Koos Breukel door Eddy Terstall (bekijk de video hier)
Natuurlijk is het fijn dat je nu ook de DVD kunt kopen voor € 17,50. Maar wie koopt er nu nog DVD’s… Het oorspronkelijke plan beloofde een mooi en zichtbaar online podium – dat is wat we willen! Misschien hebben ze bij de ondersteunende fondsen zitten slapen bij de uitvoering van het project? Voor een budget van omgerekend € 25.000,- per film zou je toch wel zoiets mogen verwachten? Misschien kan er alsnog ruimhartig een Youtube of Vimeo kanaal voor de Hollandse Meesters worden aangemaakt? Wij zijn voor!
Update 16 mei 2013: Eindelijk zijn (in elk geval) de eerste 20 video’s online beschikbaar, check: http://eu1.tv/nl/hollandse-meesters
De video’s zijn ook in hoge kwaliteit te bekijken. Embedden op andere sites kan (nog) niet, een link op Facebook plaatsen en daar de video bekijken kan wel. Veel kijkplezier!
Jan Dibbets door Michiel van Nieuwkerk (bekijk de video hier)
We geven hier graag alvast een handig overzicht van de eerste 20 video’s uit de reeks. Service van de zaak. Als je op de linkjes onder de afbeeldingen klikt dan kom je op de betreffende pagina waar je (voorlopig) de video kunt bekijken. Neem er de tijd voor – ze zijn fantastisch!
Iris van Dongen door Ditteke Mensink (bekijk de video hier)
Teun Hocks door Pieter Verhoeff (bekijk de video hier)
Natasja Kensmil door Rene Roelofs (bekijk de video hier)
Job Koelewijn door Rene Roelofs (bekijk de video hier)
Paul Kooiker Erik de Bruyn (bekijk de video hier)
Erik van Lieshout door Pieter Verhoeff (bekijk de video hier)
Joep van Lieshout door Sonia Herman Dolz (bekijk de video hier)
Bertien van Manen door Mijke de Jong (bekijk de video hier)
Mark Manders door Martijn van Haalen (bekijk de video hier)
Jan van Munster door John Appel (bekijk de video hier)
Charlotte Schleiffert door Sonia Herman Dolz (bekijk de video hier)
Koen Vermeule door Sherman de Jesus (bekijk de video hier)
herman de vries door Barbara Makkinga (bekijk de video hier)






























{ 0 comments… add one now }
{ 2 trackbacks }