
Awoiska van der Molen (1972, Groningen) is zo’n kunstenaar die op haar eigen manier, met een duidelijk beeld voor ogen, de wereld onderzoekt en verkent. ’s Avonds en ’s nachts gaat zij er op uit, op zoek naar anonieme plekken – het kan bebouwing zijn, maar ook natuur – die zo sterk zijn dat ze al het oppervlakkige weerstaan.
Het is daar waar de wereld afwezig is, waar tijd niet bestaat, waar niets meer hoeft te worden, maar die gewoon ís. Turend in het donker van haar foto’s zou je kunnen concluderen dat het plekken zijn die altijd bestaan hebben. In ieders geheugen bestaat wel zo’n tijdloze, op zichzelf staande plek. Ongeveer eens per avond vindt ze zo’n plek en worden haar statief en camera met ‘ouderwetse’ film geïnstalleerd, even stilletjes als het onderwerp zelf.
Als metafoor voor haar werk gebruikt Awoiska de mo-nad-nock; het type berg dat ontstaan is door een langdurig proces van erosie, al het zachte gesteente verdwijnt en wat overblijft is de harde kern. Dat zijn de onderwerpen waar ze naar zoekt.
Het zelf ontwikkelen en afdrukken van de foto’s in de doka is bijna even belangrijk als het fotograferen zelf. De eenzaamheid, het geluk en de focus die zij ervaart tijdens het maken van de opname zetten zich voort in de donkere kamer.
De donker-licht contrasten in de foto’s zorgen voor een intrigerende spanning, de nachtelijke opnamen maken dat je vanzelf je ogen tot spleetjes knijpt. De stilte en rust is rechtstreeks voelbaar. Koude, vochtige lucht komt je tegemoet, zoals tijdens nachtelijke fietstochtjes vanaf de kroeg, bij droppings als kind in donkere bossen en noodzakelijke sanitaire wandelingen over een slapende camping.
Werk van Awoiska van der Molen is na haar opleiding in Groningen, New York en Breda, getoond in veel verschillende tentoonstellingen over de wereld, van het Fotomuseum in Winterthur, tot FOAM Amsterdam (die ook fraaie edities van de kunstenaar aanbiedt) en momenteel nog tot 12 september in de tentoonstelling Recht voor zijn Raap in het Centraal Museum in Utrecht.
Bouwfonds Kunststichting bracht in samenwerking met de kunstenaar exclusief deze foto van een landelijke boerenschuur als editie uit. We Like Art mag de laatste exemplaren opnieuw onder de aandacht brengen. En dat doen we graag – sterker nog – we zouden eigenlijk een nieuwe categorie moeten toevoegen: buitenkansjes! Elders betaal je op z’n minst het drievoudige voor haar werk.
En let op, binnenkort in deze serie meer prachtig werk van uiteenlopende kunstenaars (Jan van der Ploeg, Martina Sauter, Han Schuil etc.) voor nogal sympathieke prijzen.
| titel: | Zonder titel, 2007 |
| techniek: | zilver gelatine print, oplage 30 |
| afmetingen: | 30 x 35 cm |
| prijs: | € 255,- (excl. € 7,25 verzendkosten) |
| verkoopinfo: | We like art |
| kunstkoop: | Nee |























{ 3 comments… read them below or add one }
Gaaf hoor! Kan ik gewoon naar jullie mailen en dan komt het verder wel goed? Ik ben benieuwd naar de andere buitenkansjes!!
Ja, je kan het doorgelinkte mailadres gebruiken en dan komt het helemaal goed! Inderdaad goed opletten de komende weken. En stuur eens een foto door als je iets hebt hangen…
Joepie, een van de gelukkige. Dank voor de tip.
{ 1 trackback }