Koen Doodeman – Zonder titel, 2010 – € 470,-

June 11, 2010

Koen Doodeman(1987) was één van de opvallende afstudeerders in 2009 aan de Hogeschool voor de kunsten in Utrecht. Datzelfde jaar nog was hij te zien bij galerie RON MANDOS in Amsterdam in de Best of Graduates 2009-show. Gist galerie toont voor de derde keer werk van Doodeman in de galerie. Op dit moment (05-06-2010 t/m 08-07-2010) is zijn nieuwste werk te zien in een grote duo-tentoonstelling met de kunstenaar Judit Hettema, in de nieuwe galerieruimte aan de Bloemgracht in Amsterdam.

Koen Doodeman is met zijn 22 jaar al een heel serieuze en hardwerkende kunstenaar. Hij is streng in de leer, weet precies wat hij wil. Tijdens het tekenen kan soms zo het ene na het andere vel in een hoek verdwijnen, totdat het beeld helemaal voldoet aan zijn verwachting en wordt ‘goedgekeurd’. Zijn schilderijen, die de laatste tijd rond de 150×200 cm meten, doet hij soms drie keer opnieuw net zo lang tot die ene lijn helemaal strak is. Bewondering!

Koen Doodeman zet in zijn schilderijen en tekeningen ‘de kracht van het nu’ letterlijk kracht bij. Het alledaagse handelen, van koffiezetten, handen wassen, post ordenen, flessen naar de glasbak brengen tot de wc schoonmaken, krijgt alle aandacht. De kunstenaar vergroot gebruiksvoorwerpen, abstraheert ze en verheft ze tot schildersonderwerp. Een kraan of een koffiezetapparaat wordt uit zijn context gehaald en zwevend in het vlak gezet. De onderwerpen op doek zijn soms op de kop of diagonaal in het beeld geplaatst en verlaten op sommige plaatsen de randen van schilderij. Bepalend voor de manier waarop het onderwerp bekeken wordt, zijn de leeg-gelaten (of lichte) delen van de ondergrond. Mede hierdoor wordt het schilderen an sich tevens onderwerp in zijn werk. Het minimale kleurgebruik versterkt dit, zijn palet is beperkt tot zwart, bruin, groen, rood en blauw. Meestal wordt slechts één kleur met zwart gecombineerd, hetgeen leidt tot een kernachtig, contrastrijk beeld. De penseelstreek van Doodeman is bijzonder, de ene keer door het schetsmatige karakter, in een ander geval door de kundigheid waarmee bijvoorbeeld de groene hoekbank of fauteuil afternoon bijna fotografisch wordt weergegeven. De ogenschijnlijke snelheid en het gemak waarmee de onderwerpen verbeeld worden, zorgen voor aantrekkelijke beelden die op het netvlies blijven hangen.

In het begin van dit jaar was Doodeman ook te zien in de tentoonstelling Balans 2010 in het VU Exposorium, daar was zijn werk onder andere te zien met dat van Marjolijn de Wit. Deze tentoonstelling werd afgeleid van een expositie die in januari werd gehouden in RC de Ruimte in IJmuiden.

titel: Zonder titel, 2010
techniek: inkt (en stickertje) op papier
afmetingen: 46 x 35 cm
prijs: € 470,-
verkoopinfo: Gist Galerie, Amsterdam
kunstkoop: Ja, €47,- aanbetalen, daarna €22,50 p/mnd

Previous post:

Next post: